Samsung Buzdolabı Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Samsung Buzdolabı Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Buzdolabı gaz bitmesi durumunda soğutma yapmaz ve görevini yerine getirmez. Samsung buzdolabı gazı bittiği nasıl anlaşılır? bunu anlamak için bir kaç seçenek bulunmakta olup en doğru bilgiyi almak için uzman birimlerden destek alabilirsiniz. Buzdolabı için gaz en önemli etken olmakta olup gaz bitmesi durumunda çalışır fakat soğutma işlemi yapmaz.

Bahsedecek olduğumuz durumlar tamamen ihtimal olmasından ötürü gaz bitik olup olmadığınız merkez tamir onarım olarak firmamıza danışarak bilgi alabilirsiniz. Samsung buzdolabı içinde bulunan gaz çeşitleri r600 yada a120 olarak 2 çeşit kullanılmaktadır. Bu gazların bitmesi durumunda işinde uzman bir samsung beyaz eşya servisi tarafında uygun ve kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Buzdolabı Borularını Kontrol Edin

Samsung buzdolabı gazı bittiği nasıl anlaşılır? İlk olarak gaz kontrolü için yapacağınız kompresörden gelen borularda sıcaklık kontrolü yapılabilmektedir. Bakır borularda oluşacak sıcaklık gaz problemi olmadığı anlamına gelmektedir. Bu borular sıcak olduğunda ötürü gaz kaçağı olmadığı ortaya çıkar ve soğutmama nedeni kompresör kaynaklı olabilmektedir.

Genellikle bu borularda sıcaklık var ise gaz dolaşımı yapılabilmektedir. Bu durumda bir çok sebepten ötürü soğutucu devreye girmiyor olabilir fakat sorunun gazdan kaynaklı olmadığı ortaya çıkmaktadır. Boruların sıcaklığını fark ettikten sonra filtreleri kontrol ederek herhangi bir engel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şayet borular sıcak değilse çatlak yada delikten gaz kaçağı oluştuysa 1 ila 3 ay arasında deliğin büyüklüğüne göre gaz biter.

Samsung Buzdolabı Gaz Kaçağı Nasıl Olur?

Bir çok markaya nazaran Samsung buzdolabı gaz kaçağı oluşması durumunda ekiplerimiz teknolojik cihazlar ile kaçağı tespit etmektedir. Bir çok marka buzdolabında gaz kaçağı yeri bulunması oldukça zor bulunmakta olup çoğu servis firması bu konu da hizmet vermemektedir. Gaz kaçağı buzdolabı içerisinde olan metrelerce boru sistemi arasında ufak bir delik yada çatlaktan oluşmaktadır.

Buzdolabı cihazlarında gaz kaçağı oluşması durumu hiç istenen bir durum değildir. Samsung buzdolabı gaz kaçağı nasıl olur? sorusuna verilecek en doğru cevap zamanla kullanılan buzdolabı boru sisteminde olabilmektedir. Kullanıcılar tarafından yapılacak bir durum olmamasından ötürü genellikle parça aksanından kaynaklı olarak gaz kaçağı oluşur. Merkez tamir onarım şirketi olarak firmamıza ulaşarak 7/24 destek alabilirsiniz.

Samsung Buzdolabı Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

Samsung Buzdolabı Soğutmuyor Ne Yapmalıyım? 4 öneri

Samsung marka buzdolabı en güçlü markalardan biri olmakta ve arıza durumları oluşabilir. Samsung buzdolabı soğutmuyor ne yapmalıyım? 4 öneri araştırması yapıyorsanız bunun bir çok sebebi olabilmektedir. Bir çok sebepten ötürü bu cihazlarda arıza oluşabilmekte ve kimi zaman arızayı sizlerde giderebilmektedir.

Buzdolabı cihazlarında soğutma sorunları yaşıyorsanız, hızlı bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Yapılması gereken işlemleri sırasıyla deneme yaparak çözüm alabilirsiniz. Samsung buzdolabı servisi olarak bu tarz arızalarda yapılması gerekenleri denediniz ve sonuç alamadıysanız bizi arayın aynı gün çözümler üretelim. Merkez tamir onarım Samsung beyaz eşya servisi için yetkin servis desteği alabilirsiniz.

Elektrik Kablosunu Kontrol Edin

Kimi zaman durduk yere gibi gözüksede buzdolabı güç kablosu gevşemiş olabilir yada kablo belirli bir yerden kırılmış olabilmektedir. Bu gibi durumlarda elektrik akışı engelleneceği için buzdolabı soğutma işlemi gerçekleştirilmeyecek olup içerisinde olan gıdalara zarar verebilecektir. Herhangi bir müdahale olmasa da bu elektrik kabloları üzerin yük bindiğinde yada priz kısmından gevşeme yapması da cihazınızın çalışmasını engelleyecek ve soğutma yapmayacaktır.

Buzdolabı 24 saat çalışma prensibine sahip sürekli çalışma prensibi olan cihazlardır. Çalışma düzeninde bir aksaklık olması durumunda içeriğindeki gıdalar bozulacağı için hızlıca kontrolleri yaparak tekrar düzenli çalışması sağlanmalıdır.

Sıcaklık Ayarını Kontrol Edin

Samsung buzdolabı soğutmuyor ne yapmalıyım? şikayetiniz hala devam ediyorsa sıcaklık ayarını kontrol etmelisiniz. Sıcaklık ayarı değişmesi yada bu ayarın bozulması durumunda içerisinde buzlanma eriyeceği için soğutma işlemi yapılamayacaktır. Çocuklu evlerde yada yanlışlıkla ayar değiştirilmiş olabilir ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

Uzun Süre Elektrik Kesintisi

Bulunduğunuz konumda sık sık elektrik kesintisi yaşanıyorsa soğutma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Uzun süre elektrik kesildiğinde samsung buzdolabı içerisinde bulunan buzları eriteceği için hava sirkülasyonunda soğuk hava olmayacağı için buzdolabında soğutma yapmayacaktır. Buzdolabı çalışma prensibinde öncelikle buz yapar ve ardından bu havayı cihaz içerisinde doğru döngü ile dönmesi sağlanır.

Hava Kanallarının Tıkanması

Samsung buzdolabı içerisine fazla malzeme doldurulması durumunda özellikle hava çıkış kanallarının yolunu kapatacağı için içeriye soğuk hava girişi engellenecektir. Aşırı yükleme yapılan buzdolabı cihazlarında hava kanalları tıkandığında soğutma yapmayacaktır. Ayrıca sürekli kapakların açılması da soğutmayı engelleyeceği için kapak fitillerini kontrol edebilirsiniz.

Samsung Buzdolabı Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

Samsung Buzdolabı Kart Arızası Nasıl Anlaşılır? 3 Nokta

Buzdolaplarında birçok arıza ve sorun meydana gelebilmektedir. Yapısı itibari ile buzdolabının içerisinde birçok parça bulunur. Bu parçalarda herhangi bir temassızlık, arıza ya da başka bir sorun olması halinde buzdolabınız tam performansta çalışmaz. Bu sebeple de gerekli soğutmayı yapamayan buzdolaplarının içerisindeki yiyecekler ve içecekler kısa süre içerisinde bozulabilir.

Buzdolabı ve bir çok üründe kart arızaları ve sorunları genelde sıkıntılı ve ciddi sorunlardır. Bu nedenle bir çok teknik servis tamir işlemi yapmaz. Genelde bu durumlarda yeni kart ile değişim yönüne gidilmektedir. Merkez tamir onarım Samsung servis firmamızda önceliğimiz kart arızasını tespit etmek ve sonrasında onarımını yapmaktır. Buzdolabı servisimize 444 67 02 çağrı merkezi üzerinden günün her saati ulaşabilirsiniz.

Samsung Buzdolabı Anakart Arızası Nedir?

Samsung buzdolaplarında en sık yaşanan arızalar arasında anakart sorunu yer alır. Diğer yaşanan sorunlar ise şu şekildedir;

 • Fan bölümünde tıkanma ya da sıkışma.
 • Dolap içerisindeki boru ve kanal tesisatının tıkanması.
 • Kompresör arızası.
 • Rezistans yanması.
 • Lastiklerde tahriş ve eskime.

Eğer cihazınızda anakart arızası varsa cihaza elektrik bile gelse kendini çalıştırmayacaktır. Anakart arızalarının sebebi ise şu şekildedir;

 • Cihaz üzerindeki dijital ekranda anakart arızasını anlatan hata kodlarının olması.
 • Cihazın dijital ekranının hiç gelmemesi ve dolabın çalışmaması.
 • Elektrik gelmesine rağmen dolabın soğutma işlemine başlamış olmaması.

Yukarıda yer alan durumlar eğer sizin buzdolabınızda da yaşanıyorsa, anakart arızası var demektir. Daha net bir şekilde teşhis yapmak için teknik servise başvurmanız önerilir. Anakartın tamir edilmesi ya da değiştirilmesi sorunu çözer.

Samsung Buzdolabı Anakart Arızası Nedir?

Buzdolabı Kartı Neden Bozulur?

Buzdolabı anakartının bozulmasının bir ya da birkaç sebebi bulunabilir. Cihazın ömrü, kullanım oranı, kullanım şekli ve akım problemleri kartın kısa sürede bozulmasına ya da yanmasına sebep olur. Her ne kadar kart bozulma sorunu sıkça görülen bir arıza olmasada bazı cihaz sahipleri bu durumlarla erken karşılaşmış olabilir. Ancak bu sorunda cihazlar kesinlikle hurda olarak bakılmadan gerekli bakımları, onarımları ve parça değişimleri yaptırılmalıdır.

 1. Buzdolabının farklı sorunlardan dolayı sürekli yüksek güçte çalışması anakartın ömrünü kısaltır.
 2. Elektrik akımının ve şebeke elektriğinin akımının dengesiz olması durumunda anakart devreleri yanar. Ayrıca elektrik kesilme ve tekrar gelme durumlarında da akım tam olarak ayarlanamadığı için buzdolabınızın anakartı yanabilmektedir.
 3. Eski buzdolaplarında anakart ömrünü doldurduğu için bozulabilir. Değiştirilmesi sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Buzdolabı Kartı Neden Bozulur

Buzdolabı Kartı Tamir Edilebilir Mi?

Anakart gibi karmaşık ve detaylı bir yapıya sahip olan parçalar genellikle tamir ile çözülememektedir. Bazı arızalar tamir edilebilse bile daha sonra orijinal hali gibi performans da göstermeyebilir. Bu sebeple ilk olarak anakartı uzman bir teknik servis incelemeli ve eğer tamir edilmesi mümkünse bu işlemi sağlamalıdır.

Çözüm bulunamayan durumlarda Samsung yetkili servisleri veya özel servisler tarafından anakart yenisi ile değiştirilir ve sorun ortadan kalkar.

Samsung Buzdolabı Ayarı Kaçta Olmalı?

Samsung Buzdolabı Ayarı Kaçta Olmalı? 1-4 Numara

Buzdolaplarında bulunan ayarların doğru yapılması halinde daha performanslı çalışacak ve daha az tüketim yapacaktır. Çoğu kullanıcı buzdolabının ayarlarını tam olarak yapamadığı için bazı sorunlar yaşayabilmektedir. Konumuz detayında yer alan ayarları doğru bir şekilde uygulamanız halinde buzdolabınızdaki çalışma sorunu da ortadan kalkmış olur.

Samsung Buzdolabı Ayarı Kaçta Olmalı? 1-4 Numara sıralaması aşağıda yapılmıştır. Yinede ülkemizde farklı bölgelerde farklı iklim koşulları ve sıcaklıklar bulunur. Kullanıcıların buzdolabı ayarlarını buna göre yapmalarıda önemlidir. Samsung servis konusunda sormak istedikleriniz, arıza kaydı ve diğer konular için 444 67 02 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Samsung Buzdolabı Ayarı Nasıl Yapılır?

Samsung buzdolaplarında 2 farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlardan birisi normal yiyeceklerin saklandığı günlük kullanım için olan kısım, diğeri ise uzun süreli dondurmak istediğiniz ürünlerin yerleştirildiği no-frost dondurucu bölümü. Birbirlerinden farklı çalışma prensiplerine sahip olmaları nedeniyle ayarları da ona göre yapılmalıdır.

Samsung yetkili servisi tarafından cihazı ilk satın aldığınızda mutlaka sizlere cihazla ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. İlgili teknik servis personeli tarafından ilk çalıştırma yapıldığı esnada tüm dijital ekran, iç kısım ve çalışma prensipleri aktarılmaktadır.

Samsung Buzdolabı Ayarı Nasıl Yapılır?

Yaz ve Kış Ayarı

Öncelikle buzdolabı ayarlaması yaparken ilk dikkat etmeniz konu yaz ve kış ayarıdır. Normal kullanım yaptığınız vakitler için kış ayarına almalı ve daha sonra dereceyi ayarlamalısınız. Eğer evinizden uzak bir yere gidecekseniz ve dolabın da düşük performansta çalışmasını istiyorsanız yaz ayarına alınmalıdır. Yaz ayarına alınan buzdolaplarında performans azaltılır ve güç tasarrufuna geçer, bu sayede dolap içinde kötü koku vs. meydana gelmezken aşırı tüketim de yapmaz.

İdeal Sıcaklık Ayarları

Sıcaklık ayarları buzdolabı ve dondurucu kısmına göre değişir.

Eğer buzdolabınızın günlük kullanım kısmının ayarlarını yapmak istiyorsanız; +4 derece ile -18 derece arasında bir sıcaklık seçmeniz gerekir. Bu ısının daha altındaki durumda yiyecekler donacak, üzerinde olması durumunda ise sıcaklık nedeniyle çabuk bozulacaktır. Dijital ürünlerde bu ayarın yapılması kolaydır. Eğer analog bir buzdolabı kullanıyorsanız; genellikle ayarlar 1 ile 4 arasında olmaktadır. Sizler ideal sıcaklık için 2 ile 3’ü seçebilirsiniz. 1 daha yüksek sıcaklık, 4 ise daha soğuk bir performans vermesini sağlar.

Eğer dondurucu kısmının ayarlarını yapmak istiyorsanız; seçmeniz gereken ayarın -18’den aşağı olmaması gerekir. Bu rakamın altına düşmesi halinde yeterli soğutma ve dondurmayı yapamaz, yiyeceklerin çözünmesine sebep olur. Analog bir buzdolabı kullanıyorsanız;

 • 1 Numara: Az dondurulma ihtiyacı olan gıdalar için tercih etmelisiniz.
 • 2 Numara: İdeal kullanım alanıdır, rahat dondurma işlemi yapar.
 • 3 Numara: Yeni koyulan yiyeceklerin çabuk dondurulması için tercih edilir.
 • 4 Numara: Şok etkisi yapacak performansta çalışmasını sağlar.

Samsung Buzdolabı Ayarı Kaçta Olmalı? sorunuza yukarda maddeler halinde değindik. Yinede emin değilseniz mutlaka Samsung buzdolabı kullanım kılavuzunu okumalısınız. Çağrı merkezimizi arayarak somak istediğiniz diğer tüm konularda profesyonel destek alabilirsiniz. Cihazlarınızda herhangi bir sorun varsa Samsung servis ekiplerimiz sizlere en kısa sürede ulaşır.